Jak vypočítat CEV ocelové trubky: Vzorce a svařitelnost

Mar 31, 2026

Zanechat vzkaz

1. Co je ocelová trubka CEV?

CEV kvantifikuje kombinovaný vliv uhlíku (C) a dalších legujících prvků (Mn, Cr, Mo, V, Ni, Cu atd.) na mikrostrukturu a svařovací výkon ocelových trubek. V podstatě odráží „efektivní obsah uhlíku“ v oceli-vyšší CEV znamená silnější prokalitelnost, vyšší riziko trhlin při svařování (praskliny za studena, trhliny za tepla) a horší svařitelnost. Je široce používán při navrhování, výrobě a svařování trubek z uhlíkové oceli a nízkolegovaných ocelí, zejména v souladu s evropskými normami (EN), normami API a dalšími průmyslovými specifikacemi.

 

2. Základní vzorce pro výpočet CEV pro ocelové trubky

 

Různé standardy a aplikační scénáře používají mírně odlišné vzorce CEV. Nejběžněji používané vzorce pro ocelové trubky jsou vzorec IIW (International Institute of Welding) a odvozené varianty, které lze použít pro většinu trubek z uhlíkové oceli a nízkolegovaných ocelí-. Níže jsou také doplněny speciální vzorce pro konkrétní typy oceli (např. nízkouhlíková mikrolegovaná ocel, nerezová ocel).

 

2.1 Nejběžnější vzorec: vzorec IIW/CEN CEV

Tento vzorec je široce uznáván v celosvětovém průmyslu ocelových trubek, zejména pro ocelové trubky standardu EN (např. EN 10210, EN 10216, EN 10217) a standardní ocelové trubky API (např. API 5L). Je to primární vzorec pro hodnocení svařitelnosti ve většině průmyslových scénářů.

 

CEV=C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15

 

Kde jsou všechny prvky vyjádřeny vhmotnostní procento (%)a význam každého prvku je následující:

  • C (uhlík): Nejkritičtější prvek ovlivňující svařitelnost; vyšší obsah C přímo zvyšuje CEV a riziko trhlin při svařování.
  • Mn (Mangan): Zlepšuje pevnost a houževnatost oceli, ale zvyšuje prokalitelnost; jeho příspěvek k CEV je relativně mírný.
  • Cr (Chrom), Mo (Molybden), V (Vanadium): Výrazně zvyšuje prokalitelnost; i malé přídavky výrazně zvyšují CEV.
  • Ni (nikl), Cu (měď): Zlepšuje houževnatost a odolnost proti korozi; jejich dopad na CEV je relativně slabý ve srovnání s Cr, Mo a V.
  • Poznámka: Pokud prvek v ocelové trubce není přítomen (obsah menší nebo roven 0,01 %), lze jej ve výpočtu počítat jako 0.

 

2.2 Speciální vzorce pro specifické ocelové trubky

 

2.2.1 Trubky z mikroslitiny z nízkouhlíkové oceli (C < 0,18 %)

Pro moderní nízko{0}}uhlíkové trubky z mikroslitiny (např. vysokopevnostní API 5L X70/X80) je pro předpověď citlivosti na trhliny za studena přesnější následující vzorec, protože zahrnuje vliv Si a B:

CEV=C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B

 

2.2.2 CET (Kalitelnost-orientovaný CEV)

CET (Carbon Equivalent for Hardenability) je citlivější na nízko{0}}legované vysokopevnostní- ocelové trubky a zaměřuje se na předpovídání tvrdosti tepelně-ovlivněné zóny (HAZ) během svařování. Často se používá při svařování tlustostěnných ocelových trubek:

CEV=C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40

 

3. Podrobný-průvodce{2}}výpočtem CEV ocelových trubek

Výpočet CEV vyžaduje přesné údaje o chemickém složení ocelové trubky (získané z certifikátů válcovací zkoušky, např. EN 10204 3.1/3.2). Postup je následující:

 

Krok 1: Sbírejte údaje o chemickém složení

Získejte hmotnostní procento každého prvku obsaženého ve vzorci (C, Mn, Cr, Mo, V, Ni, Cu atd.) ze zkušebního protokolu ocelové trubky. Například typická ocelová trubka EN 10210 S355J2H má následující složení (příklad):

  • C: 0.18%
  • Mn: 1,60 %
  • Cr: 0,05 %
  • Po: 0,02 %
  • V: 0.01%
  • Ni: 0,10 %
  • Cu: 0,15 %

 

Krok 2: Vyberte vhodný vzorec

Pro trubky z běžné uhlíkové oceli a nízkolegované oceli -(C větší nebo rovno 0,18 %) použijte vzorec IIW. Pro trubky z mikrolegované oceli s nízkým obsahem uhlíku (C < 0,18 %) použijte vzorec mikrolegované oceli.

 

Krok 3: Dosaďte hodnoty a vypočítejte

Vezmeme-li příklad ocelové trubky S355J2H a použijeme vzorec IIW:

$$CEV=0.18 + \\frac{1,60}{6} + \\frac{0.05 + 0.02 + 0.01}{5} + \\frac{0.10 + 0.15}{15}$$

Vypočítejte každý termín krok za krokem:

Mn/6=1.60 ÷ 6 ≈ 0,2667

(Cr + Po + V)/5=(0.05 + 0.02 + 0.01) ÷ 5=0.08 ÷ 5=0.016

(Ni + Cu)/15=(0.10 + 0.15) ÷ 15=0.25 ÷ 15 ≈ 0,0167

Sečtěte pojmy: CEV ≈ 0.18 + 0.2667 + 0.016 + 0.0167 ≈ 0,4794 % (zaokrouhleno na 0,48 %)

 

Krok 4: Ověřte soulad se standardy

Porovnejte vypočítanou hodnotu CEV s maximální povolenou hodnotou uvedenou v normě pro ocelové trubky. Například ocelové trubky EN 10210 S355J2H o tloušťce >16 menší nebo rovné 40 mm mají maximální hodnotu CEV 0,47 % (nepatrné odchylky jsou povoleny v rozmezí ±0,03 %). Pokud vypočtený CEV překročí standardní limit, ocelová trubka může vyžadovat speciální svářecí opatření (např. předehřev), aby byla zajištěna svařitelnost.

 

4. Svařitelnost CEV a ocelových trubek: Přímá korelace

CEV je nejintuitivnější indikátor svařitelnosti ocelových trubek. Čím vyšší je CEV, tím větší je prokalitelnost oceli, tím vyšší je riziko vzniku trhlin při svařování a tím horší je svařitelnost. Níže je uvedena obecná klasifikace svařitelnosti na základě hodnot CEV, která se vztahuje na většinu trubek z uhlíkové oceli a -nízkolegovaných ocelí:

Rozsah CEV (%)

Úroveň svařitelnosti

Bezpečnostní opatření při svařování

Menší nebo rovno 0,35

Vynikající

Není potřeba žádné speciální předehřívání; lze přímo použít běžné metody svařování (MIG, TIG, SMAW); nízké riziko prasklin při svařování.

0.36 - 0.40

Velmi dobré

Pro tenkostěnné trubky (menší nebo rovno 10 mm) není vyžadován žádný předehřev; mírné předehřátí (50-100 stupňů) doporučené pro tlustostěnné trubky (>10 mm), aby se zabránilo vzniku trhlin za studena.

0.41 - 0.45

Dobrý

Ve většině případů je vyžadováno předehřátí (100-150 stupňů); používat elektrody s nízkým-vodíkem ke snížení trhlin způsobených vodíkem; ovládání energie svařovací linky.

0.46 - 0.50

Veletrh

Povinný předehřev (150-250 stupňů); přísná kontrola parametrů svařování (nízká energie vedení, pomalé chlazení); U silnostěnných trubek může být vyžadováno tepelné zpracování po svařování (PWHT).

> 0.50

Chudý

Obtížné svařování; vysoká teplota předehřívání (250-400 stupňů); používat speciální nízkovodíkové svařovací materiály; povinná PWHT; přísná kontrola procesu, aby se zabránilo prasklinám.

 

Klíčové poznámky k CEV a svařitelnosti

CEV je arelativní odkaznení absolutním ukazatelem. Svařitelnost ovlivňují i ​​další faktory: tloušťka ocelové trubky (silnější trubky vyžadují vyšší předehřev), způsob svařování, obsah vodíku ve svařovacích materiálech a okolní teplota.

 

U ocelových trubek podle normy EN se maximální hodnota CEV liší podle třídy oceli a tloušťky. Například S235JRH (EN 10210) má maximální hodnotu CEV 0,37 % pro tloušťku menší nebo rovnou 16 mm, zatímco S355J2H má maximální hodnotu CEV 0,53 % pro tloušťku >65 menší nebo rovnou 120 mm.

 

Svařování s nízkým{0}}vodíkem (např. SMAW s elektrodami E7018, MIG s argonovým stíněním) může účinně snížit dopad vysokého CEV na svařitelnost, protože vodík je hlavní příčinou studených trhlin.

 

5. Časté chyby ve výpočtu CEV

Použití nesprávných jednotek prvků: Výpočty CEV vyžadují hmotnostní procenta (%), nikoli hmotnostní zlomek nebo jiné jednotky. Ujistěte se, že údaje o chemickém složení jsou ve správných jednotkách.

 

Ignorování stopových prvků: Pro prvky s obsahem menším nebo rovným 0,01 % je počítejte jako 0; nevynechávejte ani nepřepočítejte jejich hodnoty.

 

Výběr nesprávného vzorce: Použití vzorce IIW pro trubky z nízkouhlíkové mikrolegované oceli (C < 0,18 %) povede k nepřesným výsledkům CEV a nesprávnému vyhodnocení svařitelnosti.

 

Zanedbání standardních limitů: Hodnoty CEV musí být porovnány s maximálními přípustnými hodnotami uvedenými v normě pro ocelové trubky, aby byla zajištěna shoda.

 

Závěr

Výpočet CEV ocelových trubek je jednoduchý, ale kritický krok k zajištění kvality svařování. Výběrem vhodného vzorce, nahrazením přesných údajů o chemickém složení a interpretací hodnoty CEV na základě pokynů pro svařitelnost mohou inženýři a svářeči určit optimální svařovací proces, snížit riziko prasklin a zajistit bezpečnost a spolehlivost ocelových trubkových konstrukcí. Mezní hodnoty CEV si vždy vyhledejte v příslušných normách pro ocelové trubky (EN, API atd.) a podle toho upravte parametry svařování.

Odeslat dotaz